Dieta i odchudzanie -

Dieta-odchudzanie

dieta-odchudzanie.com


Szkodliwe diety

 

Szkodliwość diet polega przede wszystkim na zbyt dużym ograniczeniu kalorii, lub też nieodpowiednim zbilansowaniu pokarmów.

 

Szkodliwą dietą jest bez wątpienia dieta niskokaloryczna, polegająca na obniżeniu spożywanych kalorii. Wszystkie diety niskokaloryczne powodują osłabienie. Często osobom stosującym taką dietę zdarzają się omdlenia, co spowodowane jest brakiem lub zbyt niskim poziomem składników odżywczych, witamin i mikroelementów.

 

Dieta niezbilansowana, np. dieta Atkinsa, kopenhaska, kapuściana jest bardzo niebezpieczna. W krótkim okresie czasu nie przynosi negatywnych skutków, jednak problem zaczyna się w sytuacji, gdy nastąpi zapotrzebowanie na określony pierwiastek, którego zapasy wyczerpały się. Dieta Atkinsa ogranicza spożywanie węglowodanów, jednak ich niedobór może powodować zaburzenia pracy wielu organów i gospodarki hormonalnej organizmu. Do skutków ubocznych tej diety należą: zaparcia, pogorszenie stanu skóry, paznokci, włosów, zębów, zmęczenie, bóle migrenowe, nadciśnienie, pogorszenie pracy układu nerwowego i inne.

 

Diety monotematyczne, np. dieta białkowa także może przynosić negatywne skutki. Co prawda jest ona skuteczna, jeśli chodzi o utratę wagi, ale niestety ma też swoje minusy. Spożywanie dużej ilości białka może powodować zwiększenie wydalania wapnia z moczem, czego skutkiem jest osteoporoza. Nadmiar białka może prowadzić do kwaśnicy, która zaburza pracę mózgu (może doprowadzić do śpiączki), a nawet w najgorszym przypadku może to powodować śmierć.


Lista tematów: